Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pantherophis guttatus

2. 10. 2010

 Užovka červená (Pantherophis Guttatus) 

Úvod

zh.jpg

Užovka červená patří mezi nejsnadněji chovatelné druhy hadů a proto je vhodná především pro začínající teraristy. Vyskytuje na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Velikost dospělých jedinců se pohybuje zhruba od 120 cm do 150 cm.Výjimečně může tento had dorůstat až do 180 cm. Hlava je  zaoblená a znatelně oddělená od těla. Zbarvení této užovky je jedno z nejvariabilnějších vůbec, klasická užovka červená má na zádech červené až hnědočervené flíčky, které jsou lemovány černou vyjímečně hnědou barvou. Tělo je zbarveno v odstínech světlejší šedé, žluté až oranžové. Spodní část těla je bílá nebo béžová s černými kostičkami nebo nepravidelnýni flíčky. 

Chov

Při dodržení základních podmínek chovu se jedná o bezproblémového jedince, kterého lze chovat i v četných skupinách. Hady chováme v teráriích o rozměrech přibližně 80x40x40 (mláďata lze dočasně chovat i v plastových boxech přiměřené velikosti), kde udržujeme teplotu v rozmezí 24 – 29°C s možností výhřevu až na 35°C. Není nutné terárium vytápět celé, ba naopak je důležité, aby měl had možnost zvolit si ideální teplotu sám dle aktuální potřeby. Noční teplota může být pokojová tudíž v rozmezí 20-24°C. Další důležitou věcí je neomezený přístup k čerstvé vodě, která by se měla alespoň jednou za dva dny měnit, každopádně jedete-li na dovolenou, tak týdenní výmena vody postačí, ale jedná se o hygienické minimum, které by sělo častěji opakovat. Jako substrát můžeme použít teraristickou rašelinu nebo větší bukové štěpky. Pro higienický chov postačí novinový papír, který je ale nutné po každém vyprázdnění hada odebrat a nahradit. Terárium dále vybavíme úkrytem, alespoň jednou větví na šplhání a větší miskou na vodu (která slouží i jako bazének), Vlhkost by se měla pohybovat od 50 do 80%, rosíme dle potřeby, alespoň jednou za dva dny (při svleku až dvakrát za den). Užovky červené krmíme laboratorními myšmi přiměřené velikosti, dospělcům můžeme předkládat i menší potkany. Také jim můžeme jednou za čas zpestřit jídejníček křečky a menšími morčaty.

Rozmnožování

Po nejméně měsíčním zimování můžeme nechat hady připustit. Samice by touto dobou měla mít alespoň 120cm, na velikosti samce nezáleží. Přibližně po dvou až třech měsících samice klade kolem dvaceti kožovitých a ve většině případech slepených vajec, tyto vejce samici neprodleně odebereme a přemístíme je do nádoby s vlhkým rašeliníkem nebo vermikulitem. Poté celou nádobu vložíme do inkubátoru a udržujeme teplotu na 26-29°C po dobu 60-85 dnů. Vejce průběžně kontrolujeme a jestliže nalezneme neoplozené nebo plesnivějící vejce ihned ho odstraníme, ale nikdy ne odtrhnutím! Nově narozená mláďata umístíme separátňe do chovných boxů a předložíme jim nejlépe jednodenní holátko, problémy s přijímem portavy se u těchto užovek vyskytují jen zřídka.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pantherophis guttatus